Aplikacje do ankietyzacji - monitoring losów studentów PolŚl (Case Study)
Na zlecenie Biura Karier Studenckich Politechniki Śląskiej opracowaliśmy narzędzie badawcze do realizacji ankietyzacji internetowych, umożliwiające monitorowanie losów zawodowych studentów w projekcie „Biuro Karier Studenckich - laboratorium kompetencji odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa” (POWR.03.01.00-00-BO82/15). Cel monitoringu studenckich karier zawodowych stanowiła identyfikacja tych usług biura karier uczelni, które okazały się najskuteczniejsze.
Realizacja projektu
W ramach realizacji projektu opracowano narzędzie do badania CAWI (oprogramowanie do ankiet), które zaimplementowano następnie na serwerze Biura Karier Politechniki Śląskiej, celem umożliwienia realizacji badania monitorującego.
Narzędzie wyposażono w panel administracyjny, umożliwiający m.in.:
- tworzenie 2 odrębnych profili respondentów - profilu testowego i profilu uczestników;
- import bazy uczestników (plik .xls);
- filtrację uzyskanych wyników (z uwzględnieniem płci, kierunku uczestników projektu);
- eksport wyników indywidualnych/zbiorczych (plik. pdf/xls);
- monitorowanie stopnia wypełnienia ankiet - wskazanie uczestników, którzy ukończyli i którzy są w trakcie uzupełniania kwestionariusza ankiety;
- bieżący podgląd wyników badania oraz generowanie analiz i wykresów;
- obsługa mailingu - możliwość wysyłania wiadomości e-mail wraz z potwierdzeniami wysłań/doręczeń;
- możliwość edycji kwestionariusza ankiety w toku badania - zmianę/dodawanie pytań.
Obsługa badania, wykorzystując ww. narzędzie, zakładała automatyczne wysłanie zaproszeń do wypełnienia ankiety do tych uczestników projektu, który dokładnie 6 miesięcy wcześniej ukończył w nim udział. Tygodniowy brak odpowiedzi na zaproszenie obejmował wysłanie przez przygotowane oprogramowanie do ankiet monitu przypominającego i ponowienia prośby o wzięcie udziału w badaniu. W myśl założeń pomiaru, administrator badania informowany jest o każdym przypadku 2-tygodniowego braku odpowiedzi na pierwotne automatycznie generowane zaproszenie do badania.
Dla prawidłowego przebiegu badania zapewniono, aby system obsługujący ankietyzację pozwalał:
- na walidację wprowadzanych do kwestionariusza informacji;
- automatycznie zapisywać uzyskiwane odpowiedzi na serwerze Biura Karier;
- na automatyczną kontrolę logiki udzielanych odpowiedzi na pytania kwestionariuszowe;
- stosować pliki graficzne - kwestionariusze wymagały użycia szeregu logotypów;
- automatycznie dopasowywać brzmienie pytań do płci uczestnika;
- na udział w badaniu osób niedowidzących.
Uzyskane efekty końcowe
Realizacja zadania objęła okres od 14 do 31 sierpnia 2017 roku, zaś efekt podjętych prac stanowiło opracowanie kompleksowego narzędzia do realizacji badania ankietyzacji CAWI. Przygotowane oprogramowanie do ankiet pozwoliło na realizację monitoringu karier zawodowych studentów uczestniczących projekcie pn. „Biuro Karier Studenckich - laboratorium kompetencji odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa”. Monitoring ten stanowił podstawę oceny skuteczności usług Biura Karier Studenckich Politechniki Śląskiej.
Na okres do 3 lat od dnia odbioru narzędzia Zamawiający zapewnił jego nieodpłatny serwis oraz pomoc techniczną.
(FAQ)
Może to przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim szybsze i bardziej efektywne przeprowadzanie badań, bardziej szczegółowe dane, łatwiejszą analizę wyników oraz lepsze zrozumienie zachowań i preferencji.
Aplikacja CAWI cechuje się dużą elastycznością, dzięki temu jest w stanie dopasować się do każdego badania. Umożliwia ona łatwe i szybkie analizowanie wyników badań, co pozwala na szybkie podejmowanie decyzji biznesowych.